Konsultkollen 2018 – ny!

Konsultföretag - lista guide med konsultbolagVill du veta vilket konsultföretag som har högst marginal? Eller vilket bolag som växte mest? Vi på Cinode har sammanställt konsultbolagens senaste årsredovisningar. Jämför ditt konsultföretag med hundratals andra. (Tidigare; Konsultkollen 2017, Konsultkollen 2016 , Konsultkollen 2015 samt Konsultkollen 2014.)

2017 var ännu ett toppenår för konsultbolagen. 80 procent av bolagen växte i omsättning och 70 procent ökade antalet medarbetare. Höga beläggningstal men även många förvärv drev på tillväxten.

På marginalsidan var det dock ”bara” 45 procent av bolagen som lyckades öka rörelsemarginalerna. Genomsnittsmarginalen sjönk exempelvis från 7,2 till 6,5 procent.

Mer än hälften av bolagen hade en tillväxt på över tio procent. Conscia NetsafeProcessus och Omecon var konsultbranschens snabbast växande företag.

Inspiro visade högst rörelsemarginal följt av McKinsey, DevcoreNetlight samt XLENT.

 

Klicka på rubrikerna för att sortera konsultbolagen efter respektive kategori. Observera att vissa konsultföretag har brutna räkenskapsår. Många har även andra verksamheter vid sidan om. Siffrorna är från de svenska konsultföretagens bokslut. Detta innebär att utländska dotterbolag ingår hos några av bolagen.

 KonsultbolagÅrOms ändringOms 2017Oms 2016Rresultat 2017Rresultat 2016Rmarginal % 2017Rmarginal % 2016Medarbetare förändringMedarbetare 2017Medarbetare 2016
Atea19925,61274112060354,0272,82,32,35,821962076
ÅF196814,312658110701033,0964,08,28,78,098659133
IBM Sverige1928-2,866696859240,0148,03,62,2-5,615751668
Sweco19975,516887165311425,01249,08,47,6-0,81453014653
CGI Sverige1969-1,652895376552,0602,910,411,2-3,935543697
Tieto Sverige19495,859905660----12,930362690
Evry Sverige19842,133123245-----5,216851778
Fujitsu1971-15,623422775-124,1-134,3-5,3-4,8-1,9654667
WSP Sverige195238,056934125206,0242,23,65,98,447614391
Semcon19970,31762175695,0955,45,41,620762044
Capgemini196416,740533473197,6155,14,94,514,213531185
Proact IT Group199411,532582922156,9137,24,84,710,5799723
Knowit199012,727342426276,0201,010,38,310,620651867
Cygate AB199710,63076278155,399,51,83,60,6778773
Eitech19931,71972193937,0-24,51,9-1,35,311671108
Pulsen AB198519,72729227925,5-13,70,9-0,633,21048787
Accenture AB200119,034782922368,3181,410,66,25,7970918
Ramböll Sverige19709,721141927167,8136,67,97,16,415191427
Combitech198227,923341825193,01448,37,920,217301439
BCG AB199427,928812253199,5217,36,79,65,5539511
Rejlers19895,52470234125,127,61,01,2-0,919211939
Addnode198714,825202195130,0113,75,25,213,513171160
Acando198610,824442210243,4210,010,09,55,618171721
Sigma198922,135152878283,8166,68,15,819,133172785
HiQ19967,717881659214,4207,912,012,56,514491361
Tyréns197721,822121816106,183,04,84,639,521421535
Sogeti Sverige20027,215471443110,0120,57,18,414,31137995
Cybercom Sweden19978,114631354112,567,87,75,02,912501215
Tata Consultancy Sverige199816,130452623214,5217,07,08,3-1,28485
Cowi AB198018,3140811901,232,70,12,7-3,010361068
Alten Sverige199117,9117499679,567,86,86,810,612801157
DXC Technology Sverige199425,71008802-24,1-195,7-2,4-24,4-7,3392423
Inspecta Sweden AB197516,872871632,512,34,51,7-13,4583673
Prevas19845,573569716,2-7,32,2-1,0-5,4510539
BTS Group199912,212431108132,3111,710,616,010,0548498
Advania198260,52804174794,055,53,43,216,01090940
AddPro200021,631025543,329,614,011,66,7143134
Softronic19846,965761566,641,510,16,7-2,2448458
Netlight199915,41066924254,0245,923,826,648,3982662
McKinsey & Company AB20055,4510484152,0144,029,829,88,0215199
InfoCare Service AB1997-7,0320344-15,0-3,8-4,7-1,110,4360326
Projektengagemang198840,5117183365,00,45,60,2-1,4978992
Etteplan19958,945540823,018,37,24,58,5445410
Norconsult19909,658353221,020,93,63,9-20,2442554
Dassault Systems1992-0,2555556-19,810,1-3,61,813,0113100
Unisys1982-44,610318611,18,410,84,5-40,03050
Knightec20026,148645841,739,08,68,56,1503474
Altran Sverige199722,165153326,329,34,05,5-0,6500503
Pöyry Sweden AB19848,357252829,3-1,05,1-0,2-0,8474478
Bjerking19897,547544227,135,75,78,110,5367332
Centigo200220,637531159,551,315,916,518,5218184
Avalon Innovation1992-8,3286312-9,64,0-3,41,3-15,0204240
CAG Group198714,839534431,723,28,06,715,1275239
Stretch20023,523823024,626,710,311,63,9160154
Atkins Sverige20019,526524210,610,94,04,57,3207193
B3 Consulting201026,962048936,838,75,97,929,3428331
Valtech1990-4,931132722,829,87,39,10,0233233
Sylog200211,243639224,127,65,57,07,3251234
Omegapoint200012,535131231,634,09,010,99,6216197
Consid200037,661844949,238,68,08,628,8421327
Berotec20010,92352332,04,70,92,0--
XLENT199026,9439346104,277,323,722,336,1309227
Viati Konsult2006-3,720921723,023,411,010,83,0136132
Extenda19820,82472457,51,03,00,4-11,2150169
Consat1989--235-8,5-3,6--188
Bolero198916,821618511,711,85,46,4-11,38697
Jayway200517,619416513,113,16,87,921,0173143
Claremont200334,335626544,534,712,513,139,9291208
Infotiv199819,620116811,510,75,76,411,3167150
Forefront200834,339929733,412,28,44,123,7282228
Sopra Steria19717,133431217,412,95,44,110,0275250
Nethouse Sverige1999-155--3,3--2,1--154-
Triona19985,014814112,412,88,49,15,1123117
Wise Group200515,781770638,643,34,76,19,3719658
System Verification200221,915612812,37,47,95,814,8140122
FS Dynamics20031,91611585,86,83,64,3-0,6160161
i3tex19996,1175165-1,23,2-0,71,98,9196180
Tritech2011-1,010310410,110,09,89,61,28584
EDAG Engineering1959-22,24254-14,2-4,7-33,8-8,7-21,65874
Webstep AB200722,410485-14,5-15,2-13,9-17,91,56766
AddQ200615,913111315,211,111,69,89,910091
PA Consulting Group198419,81511262,63,11,72,511,36962
ELITS2000-15,797115-4,72,9-4,82,5-11,0105118
Qamcom200021,023619521,910,49,35,328,7166129
byBrick2004-1,095964,14,24,34,41,47069
One Agency200838,318413310,56,35,74,733,38866
Capacent200243,82071445,910,32,97,144,813996
Konsultbolag12004-1,81101128,810,08,08,918,19883
Frontit198818,218815915,514,18,28,917,9165140
NetRelations2000-1,91011035,83,75,73,623,07561
Merit Consulting Sverige2006-2,59597-10,25,9-10,76,005151
Tactel1995-3,291946,99,57,6-13,38575
tretton37200937,314010220,88,814,98,627,6134105
Cygni200617,614011917,722,412,618,831,38867
Segula Technologies19849,81351231,44,11,03,321,7146120
Level2120082,149485,25,410,611,3-7,42527
Dynabyte19950,063630,42,70,64,34,27572
Cinteros20056,31351276,45,84,74,619,4123103
Millnet BI20080,0666610,39,815,614,811,13027
Headlight20010,073734,16,55,68,91,76059
Xperta200124,172587,92,811,04,813,94136
Active Solutions19980,055556,46,311,611,52,73837
Visab198216,357495,37,59,315,3-7,72426
Business Vision1999-2232410,23,60,68,8-8,83134
Bouvet Sverige199353,8163106-4,7-3,0-2,9-2,8-2,28890
TrueSec200531,858445,33,99,18,9---
Lanteam Consulting20009,428325920,117,97,16,95,04240
Elicit AB199911,160544,35,57,210,27,45854
Beamon People201010,3978813,717,514,219,930,18565
ip-solutions1999-6,52931-1,20,2-4,10,6-4,52122
DQ Consulting200711,439351,90,64,91,715,23833
Northstream1998-20,04455-2,27,5-5,013,70,02424
Solver20060,034342,23,67,310,64,22524
Briab200232,382626,23,17,65,032,27859
Citerus1998-14,330353,34,811,013,7-6,33032
Envoke IT2004-3,825261,01,84,06,9-15,81619
NAB Solutions20013,854525,26,29,611,90,04242
Chas200750,6119797,19,86,012,420,37764
Advanze Consulting2010--27-3,0-11,1--21
Tedsys200659,336233,11,08,64,233,34030
Codemill200854,846294,50,69,82,129,44434
Kaj63201050,614141,51,810,712,90,01414
Xenit2008--34-3,2-9,4--21
Infozone Sverige200618,963534,14,06,57,529,44434
Polar Cape200951,744297,24,816,416,628,03225
Technogarden198611,8104932,54,12,44,43,7111107
Svensk Konstruktionstjänst200238,2906504,506,9-2,93334
Redpill Linpro2003-5,12042157,80,43,80,2--122
egbs consulting2007-42,82137-2,62,1-12,75,7-202430
Vaimo2006-33,974112-1,63,4-2,23,0-22,56280
Devcore200028,6453512,18,026,922,916,13631
Callista Enterprise20006,21039711,59,811,210,19,73431
Biolit200830,81361049,67,67,17,316,73530
Squeed2010-68-4,6-6,8--74-
Solid Beans201030,834264,61,913,57,333,33224
Findwise20048,1107999,713,19,113,220,710587
Softhouse199619,425821615,01,65,80,70,0210210
Ecru Consulting2006-1,661625,35,68,79,04,94341
Kontract IS Services200628,064509,25,314,410,617,14135
Qurit201116,029254,13,214,112,84,52322
Waymark20070,039396,55,416,713,88,02725
Attollo2007--78-15,7-20,1--36
ESSIQ200525,717614012,510,57,17,529,7227175
Ascend20145,855529,513,017,325,019,23126
Cupole Consulting2010-15,8851019,215,310,815,1-19,34657
Golder Associates198816,924220716,98,76,04,25,0126120
Lemontree2003--71--0,2-0,3--44
Influence200732,382627,74,39,46,947,15034
MER Consulting198532,877589,67,712,513,34,94341
Ricoh Sverige1983-10,81405157515,417,51,11,1-17,3486588
Enfo Sverige199938,1555402-18,8-29,5-3,4-7,318,3594502
Entea201216,029251,92,36,69,233,32418
Trivector19882,91071048,57,77,97,41,38079
PWNY2012-16,715181,3-0,58,7-2,8-36,41422
SNC-Lavalin1999-15,3176208-0,3-4,2-0,0-0,2-9,8147163
Human IT-konsult199715,2129112-2,63,9-2,03,529,6149115
Itero200213,351453,92,87,66,22,83736
Aptitud201210,935323,32,19,36,63,13132
IT-huset19978,731228720,820,56,77,18,98679
Rumbline20078,095886,15,06,45,7---
Ekan Management198546,0926312,04,613,07,323,54234
Castra Group2014--60-0,3-0,1---
Hifab1947-6,344647517,88,84,01,9-3,1310320
Forsen projekt199730,835727324,228,86,810,54,7178170
Sofigate Sweden2012-174-4,8-2,8----
R2Meton199626,0121968,36,06,96,30,06161
Precio Fishbone19893,719819115,815,08,07,91,9211207
Ferrologic2000--111-16,5-14,9--67
Nitro Consult1969--96-3,3-3,48,77569
Regent201425,040322,02,75,08,431,82922
Playground2008-27,52940-2,38,1-7,920,33,82726
Acino20060,031311,82,85,89,0-34,12944
Edument20105,320190,12,10,511,14,52322
Omecon2015115,510500,9020,0100,02010
Donald Davies & Partner20003,29693-0,1-0,5-0,1-0,5---
HCL Technologies1998-3918-151,2-3,9--1167-
SecureLink200021,467055252,925,47,94,610,3203184
TeleComputing19983,261949328,553,84,610,925,1314251
Axians2000-12,03023432,11,30,70,4-16,4229274
Kvadrat200728,948637715,910,63,32,8---
EG Sverige19723,0274266-12-17-4,4-6,42,6198193
Cognizant2005--254-23,6-9,3--74
Seavus2000--228-10,6-5,2---
Ida Infront199810,713512221,616,316,013,46,26965
GDM Konsult19976,31351273,72,32,71,80,0111111
Meritmind20009,134932022,732,26,510,16,2171161
Qvartz200613,719116819,718,810,311,212,84439
Arthur D. Little19893,31241202,17,31,76,1-5,25558
Actea Consulting200014,9100871,01,51,01,719,77361
Canea19985,596917,415,07,716,514,37263
Lynx Eye19992,856541,40,22,50,403838
Triathlon20006,764607,13,711,16,20,05555
ELU Konsult198822,933827531,725,79,49,33,4180174
Projektbyrån1995-4,814014719,417,513,911,9-10,37887
CombineControl System20024,139373,35,78,713,710,04440
Engineeringpartner200756,617711316,113,69,112,033,0153115
SkyeConsulting200730,460463,13,65,27,840,93122
Agio20036,3847910,810,412,913,23,55957
iStone20007,685379323,0-16,92,7-2,11,0608614
Moment200110,364585,33,88,36,6-11,52326
CoreChange201314,587766,15,27,06,829,35341
Additude201044,91137812,08,910,611,42,67876
Inspiro20002,2464514,213,330,929,6-4,02425
Softwerk200641,717122,81,016,58,425,02520
Conscia Netsafe1989244,61935619,5-1,110,1-2,021,43428
Accigo200415,216714518,817,011,311,711,0121109
KITS201312,422201,72,37,911,625,03024
Devex Mekatronik199817,189767,65,38,57,017,210287
Curamando2012--42-6,7-15,8--35
Time People Group200011,112010813,015,010,813,810,89283
Data Ductus2001--193-19,7-10,2--191
Transcendent Group201516,21471273,95,62,74,416,28674
Combined Excellence201329,224919321,617,48,79,325,7188167
Empir198745,22281575,0-3,62,2-2,393,3201104
Eurocon200711,223921528,021,011,79,84,4213204
Ninetech1993-12,383-4,2-5,0--68-
Netgain20034,759563,86,36,411,3-2,63839
Elvenite2007045452,12,64,85,7-3131
CloudPro201425,743344,04,89,314,19,52321
Sitedirect19955,818172,01,411,08,2-11,11618
Viewbase201635-0,9-2,6--17-
Processus201594,339205,74,714,423,1109,12311
RTS - Real Time Services19954,992887,16,57,87,55,93634
Avensia199837,71681228,514,05,111,464,014186
Deva Mecaneyes199447,476529,14,611,88,843,86948
Exsitec20009,613812622,522,216,317,617,59480

Källa: allabolag.se, i några fall har vi istället tittat på publicerade årsredovisningar på bolagets webbsida.

Saknar du något konsultbolag (minst 15 medarbetare)? Eller hittar du felaktigheter? Maila då till mattias.loxi@cinode.com, så rättar jag till det.

Medel- och medianvärden för konsultföretag

Från listan av konsultbolag ovan har vi även tagit ut median- och medelvärden från varje kolumn.

KonsultbolagOmsättning förändringOmsättning 2017Rörelseresultat 2017Rörelsemarginal % 2017Rörelsemarginal % 2016Medarbetare förändringMedarbetare 2016
Medelbolaget14,380746,76,57,29,7492
Medianbolaget10,817610,67,07,06,5105

Konsultmäklarna fortsätter att växa

Konsultmäklarna fortsätter att ta marknadsandelar på den svenska konsultmarknaden där eWork växte med mer än 25 procent under föregående år.

 KonsultbolagÅrOms ändringOms 2017Oms 2016Rresultat 2017Rresultat 2016Rmarginal % 2017Rmarginal % 2016Medarbetare förändringMedarbetare 2017Medarbetare 2016
eWork200025,395177595106,392,91,11,215,5246213
Zero Chaos2001--6615-67,4-1,0--58

Kvartalsrapporter för börsnoterade konsultbolag

Är du intresserad av de senaste kvartalssiffrorna? Ta i sådana fall del av länkarna nedan;

2017 – Toppenår för konsultbolagen (Infographic)
Q3 2017 – Hög tillväxt i konsultbranschen, men har den nått sin kulmen?
Q2 2017 – konsultbranschen fortsatt het men negativa kalendereffekter. (Infographic)
Q1 2017 – konsultbranschen på högvarv (Infographic)

Sveriges populäraste nyhetsbrev för konsulter

Gör som över 5000 konsulter och konsultchefer - prenumerera på Sveriges bästa nyhetsbrev om konsultbranschen. Varje söndag får du de viktigaste nyheterna, artiklarna och rapporterna om konsultbranschen.