Konsultkollen 2016

Konsultföretag - lista guide med konsultbolagVill du veta vilket konsultföretag som har högst marginal? Eller vilket konsultbolag som växte mest under 2016? Vi på Cinode har sammanställt konsultbolagens senaste årsredovisningar. Jämför ditt konsultföretag med hundratals andra. (Tidigare; Konsultkollen 2015 samt Konsultkollen 2014.)

Att 2015 var ett bra konsultår är ingen tvekan – över 75 procent av de svenska konsultföretagen växte under året. Och mer än hälften av konsultbolagen växte med mer än 10 procent. Rörelsemarginalerna steg också betydligt under året.

Klicka på rubrikerna för att sortera konsultbolagen efter respektive kategori. Observera att vissa konsultföretag har brutna räkenskapsår. Många har även andra verksamheter vid sidan om. Siffrorna är från de svenska konsultföretagens bokslut. Detta innebär att utländska dotterbolag ingår hos några av bolagen.

 KonsultbolagÅrOms ändringOms 2015Oms 2014Rresultat 2015Rresultat 2014Rmarginal % 2015Rmarginal % 2014Medarbetare förändringMedarbetare 2015Medarbetare 2014
Atea199211,3107169698223,5185,52,11,94,619371851
ÅF196811,999058837839,0756,38,58,68,274536887
IBM Sverige1928-7,97637832651,5412,00,75,0-10,417841992
Sweco199723,6113899214681,0761,66,08,36,8101889535
CGI Sverige1969-1,855525652355,9336,46,46,0-5,441224357
Tieto Sweden AB19494,153805177230,0225,84,34,4-11,221662439
Evry Sverige1984-3781-277-7,3--2219
Fujitsu1971-7,025862783-116,5-265,2-4,5-9,5-19,28201015
WSP Sverige195216,232902831237,1261,07,29,213,628462506
Semcon1997-6,2255727269,6102,40,43,8-3,227952887
CapGemini196419,428912411167,367,55,82,3-7,511391232
Proact IT Group199420,528022325113,584,94,13,73,6669646
Knowit19908,622302031135,197,76,14,81,817691737
Cygate AB199726,125392014140,9103,35,55,116,2712613
Eitech199330,72178166613,6-10,70,6-0,62,711121083
Pulsen AB19857,61952181613,6-16,40,7-0,9-2,7693712
Accenture AB200123,124141961195,496,98,14,99,8819746
Ramböll Sverige19707,817381614128,2133,47,48,33,013241286
Combitech19824,516121552124,994,67,76,11,713551332
BCG AB19945,81834173494,2228,15,113,27,7459426
Rejlers19899,61876171271,048,63,82,86,117931690
Addnode198718,919441663125,9128,56,57,712,91005890
Acando198613,921201860167,942,77,92,325,917331377
Sigma198936,522121620108,710,54,90,624,124882005
HiQ19969,415081379182,9147,412,110,72,712701237
Tyréns197714,61635142658,950,13,63,59,813721250
Sogeti Sverige20022,513391306118,0104,58,88,0-2,710651094
Cybercom Sweden19973,291688812,116,31,31,81,1750742
Tata Consultancy Sverige199823,319881612122,2110,46,16,84,7111106
Cowi AB19805,11034984-4,83,0-0,50,313,5967852
Alten Sverige1991-4,589793942,567,04,77,2-1,311091124
Grontmij AB1998-4,371574711,825,01,73,3-12,4594678
CSC Sverige1994-5,7820866-34,95,3-4,30,6-14,2473551
Inspecta Sweden AB19755,372769039,749,45,57,2-1,2640648
Prevas1984-3,4703726-17,716,22,52,2-1,6562571
BTS Group199933,61044781109,582,410,510,613,5436384
Advania19829,866160237,114,25,62,4-2,3260266
AddPro2000223-20,8-9,3--118-
Softronic198411,660454238,325,16,34,6-1,2476482
Netlight199928,7747581225,3158,330,227,319,2714599
McKinsey & Company AB20054,5466446139,2132,729,929,8-3,9196204
InfoCare Service AB1997-11,9428486-24,5-5,5-5,7-1,1-9,7437484
Projektengagemang198811,668461332,342,64,76,934,1657490
Telecomputing199818,053745547,617,58,93,8-0,4272273
Etteplan1995-1,339640113,24,73,31,2-1,2409414
Avega20003,142341032,827,07,66,6-3,0353364
Norconsult199013,644939512,92,52,90,633,8447334
Dassault Systems19925,845943413,713,03,03,04,210096
Unisys1982-0,4214215-0,4-12,8-0,2-6,0-6,39096
Knightec200218,441935436,922,08,86,215,4413358
Altran Sverige199749,349132922,918,54,75,691,2497260
Pöyry Sweden AB1984-8,3493538-15,2-16,9-3,1-3,25,5458434
Bjerking198914,335330928,017,47,95,67,9274254
Frontwalker1995-12,7191222-10,3-6,8-5,4-3,1-39,989148
Business Wellness Group200222,837030155,439,015,012,810,7269243
Avalon Innovation199211,13112803,27,01,02,52,5242236
CAG Group19876,328827116,06,75,62,51,5205202
Kentor IT AB198615,628824813,813,34,85,48,5231213
Stretch20027,721620017,54,98,12,5-1,3155157
Atkins Sverige2001-10,02132392,79,81,34,18,8185170
B3IT201023,138331133,125,18,78,124,8322258
Valtech199022,030124734,432,611,413,219,4215180
Sylog2002308-16,8-5,4--160-
Omegapoint20009,323321320,615,48,87,2-1,6184187
Enfo Zippers2000-5,71181256,4-17,65,4-14,1-2,28991
Consid200022,933126930,327,99,210,420,8192159
Affecto Sweden2003-6,51701826,73,03,91,6-15,4115136
Berotec20013,51861801,20,70,60,4--
XLENT AB199017,026522844,834,016,914,918,3200169
Viati Konsult200611,921319023,516,311,08,60,8125124
Extenda198214,1219192-26,07,9-11,94,110,7165149
Consat1989-12,121624611,518,65,37,61,1184182
Enfo Zystems1999-3,917518213,811,47,96,33,9133128
Bolero19893,218518011,811,26,46,224,39778
Jayway20053,51531486,33,74,12,5-1,4142144
Claremont200322,322718531,421,013,811,417,1178152
Infotiv1998-1,71511545,86,73,84,4-4,3156163
Forefront Consulting Group200825,72031616,53,63,22,212,6143127
Steria1971-152-5,3-3,5--85
Nethouse Sverige19996,71561468,47,85,45,36,0141133
Triona1998-2,81371415,53,44,02,4-3,3118122
Wise Group200515,562654234,915,85,62,92,1592580
System Verification2002-9,41141266,56,05,74,8-7,8118128
FS Dynamics20035,71451374,99,93,47,26,9154144
i3tex199911,41341212,22,31,61,98,9159146
Tritech201123,5111905,3-5,24,8-5,81,19190
EDAG Engineering1959-16,871850,13,20,03,84,59288
Webstep AB2007-9,7981088,19,98,39,222,98670
AddQ20079,8100916,16,56,17,114,18978
PA Consulting Group1984-0,6105105-2,24,5-2,14,3-29,84057
ELITS200014,112711117,317,313,615,618118100
Qamcom200043,61711134,62,52,72,244,012184
byBrick20048,195908,28,18,69,013,67566
One Agency200819,71251048,55,06,84,839,44633
Capacent200212,713211711,88,68,97,47,98276
Konsultbolag1200413,393824,61,74,92,012,910593
Frontit198829,81331038,86,16,65,923,910988
NetRelations20006,9106999,66,79,16,86,68176
e-man200019,199845,42,65,53,18,68881
Merit Consulting Sverige200622,497806,02,46,23,015,95144
Tactel1995-67-7,1-10,6--77
tretton37200912,482733,12,13,82,914,18978
Cygni200611,0857611,812,713,916,725,55947
Segula Technologies198422,67460-2,6-0,9-3,5-1,520,510083
Level212008-25,64256-1,75,4-4,09,6-21,22633
Dynabyte199513,865572,00,83,11,85,57773
Cinteros200543,2105738,76,38,38,640,77654
Millnet BI20081,155545,54,210,07,8-11,83034
Headlight200126,567536,83,910,17,416,35749
Xperta2001-4,040430,30,30,80,70,03434
Active Solutions1998-1,847483,15,06,610,4-5,43537
Visab1982-6,639412,32,15,95,1-15,22833
Business Vision19994,539372,51,46,43,85,73735
Bouvet Sverige199329,55441-7,0-6,2-13,0-15,18,35248
TrueSec20057,732300,90,72,82,3-18,81316
Lanteam Consulting200011,391814,03,14,43,821,24033
Elicit AB19990,444432,25,2512,111,64843
Beamon People201051,8885817,67,020,012,318,26555
ip-solutions19998,03936-0,10,7-0,31,90,03030
DQ Consulting20073,935340,9-0,32,6-0,96,33432
Northstream199822,946384,63,5109,217,62017
Solver20063,234330,92,12,66,40,02424
Briab200244,949345,34,310,812,657,14428
Citerus1998-10,533372,83,68,59,7-23,72938
Envoke IT20047,530282,43,9814,14,82221
NAB Solutions200122,039325,23,213,310,011,13027
Chas200763,471446,14,48,610,012,25549
Advanze Consulting201019,726222,92,011,19,102121
Tedsys200620,522180,00,10,00,315,43026
Codemill200815,627240,30,21,10,89,73431
Kaj63201011,415131,70,911,36,9-17,61417
HotSwap AB2000-86--1,4--1,6--96
Xenit200814,225221,50,361,4-5,61718
Infozone Sverige20067,543402,00,44,71,0-16,12631
Polar Cape2009-1,328284,04,614,316,519,02521
Technogarden1986-20,974940,1-3,00,1-3,2-18,394115
Svensk Konstruktionstjänst200210,548440,76,01,514,402828
Giraff20040,331314,33,513,911,38,02725
Objektfabriken1998-17,048583,41,77,22,9-12,53540
Redpill Linpro2003-3,5187194-0,2-12,5-0,1-6,4-14,5124145
egbs consulting200712,137321,70,94,62,7-16,72530
Vaimo200648,298664,52,94,64,339,66748
Devcore200016,033297,07,821,227,216,02925
Callista Enterprise200023,1106867,210,46,812,10,02929
Biolit200814,058514,13,37,16,519,02521
Squeed20107,735333,41,19,73,515,23833
Solid Beans20103,215150,70,84,75,77,11514
Findwise20043,777751,81,32,31,71,37675
Softhouse19965,31861773,97,02,14,016,9173148
Ecru Consulting2006-4,958616,15,310,58,60,03636
Kontract IS Services200623,2685511,18,716,315,820,73529
Qurit201131,322173,52,015,911,818,81916
Waymark200716,733284,53,913,713,915,82219
Attollo200744,6624312,59,120,221,26,73230
ESSIQ200529,1114896,88,26,09,230,8153117
Ascend201477234411,00,132,81,8250156
Cupole Consulting201012,8918113,711,415,114,120,95243
Golder Associates19885,01841751,64,80,92,8-4,8118124
Sentensia2000-6,637403,24,78,611,815,82219
Lemontree2003-5,3991002,3-13,22,3-13,2-30,070100
Influence200766,845270,90,32,11,033,32418
MER Consulting198519,852435,33,710,48,612,93531
Ricoh Sverige1983-0,91608162217,826,01,11,6-1,4617626
Enfo Sverige1999------13,2462408
inUse201248,081557,0-0,98,5-1,51,37574
Entea201210,624211,72,37,210,701515
Trivector19881,297958,49,68,710,007676
PWNY201222,612100,61,84,717,216,71412
SNC-Lavalin19994,22092015,716,52,78,21,2164162
Lexicon IT-konsult1997-1,696980,50,00,50,0-0,8111112
Itero200216,947403,42,87,37,010%3330
Aptitud201250,228192,51,18,95,822,72722
IT-huset199711,819417412,012,06,26,92,87371
Rumbline2007-1,084854,83,85,74,5---
Ekan Management1985-9,056611,42,52,34,02,44142
Castra Group201465,84929-0,0-0,1---
Hifab1947-7,5444480-39,912,8-8,92,78,2390425
Forsen projekt199713,72572266,718,82,68,339,1185133
3Gamma Sverige201220,4685611,48,616,815,237,54432
R2Meton19969,173670,12,20,23,36,96258
Precio Fishbone198942,619113415,010,07,97,544,1183127
Ferrologic2000-94-14,7-15,6--66-
Nitro Consult19690,7999913,717,613,817,83,06866
Playground200842,530215,14,517,521,938,51813
Acino200610,626231,42,65,611,217,64034
Edument201074,819110,60,53,24,583,32212

Källa: allabolag.se, i några fall har vi istället tittat på publicerade årsredovisningar på bolagets webbsida.

Saknar du något konsultbolag (minst 15 medarbetare)? Eller hittar du felaktigheter? Maila då till mattias.loxi@cinode.com, så rättar jag till det.

Medel- och medianvärden för konsultföretag

Från listan av konsultbolag ovan har vi även tagit ut median- och medelvärden från varje kolumn.

KonsultbolagOmsättning förändringOmsättning 2015Rörelseresultat 2015Rörelsemarginal % 2015Rörelsemarginal % 2014Medarbetare förändringMedarbetare 2015
Medianbolaget7,11516,85,74,80,9118
Medelbolaget9,877738,66,15,54,6488

Kvartalsrapporter för börsnoterade konsultbolag

Är du intresserad av de senaste kvartalssiffrorna? Ta i sådana fall del av länkarna nedan;

Q2 2016: Full fart i konsultbranschen
Q1 2016: Konsultbolagen växer på het marknad

2015 – starkt år för it-konsultbolagen men svagare för teknikkonsulterna
Q3 2015: IT-konsultbolagen går fortsatt starkt
Q2 2015: Rörelsemarginalerna fortsätter att öka hos IT-konsultbolagen
Q1 2015: IT-konsultbolagen går starkare men har färre medarbetare

Gör som 3800 andra konsulter i Sverige!

Konsultnyheter

Gör som över 3800 konsulter och konsultchefer - prenumerera på Sveriges bästa nyhetsbrev om konsultbranschen. Varje söndag får du de viktigaste nyheterna, artiklarna och rapporterna om konsultbranschen.