Konsultkollen 2017

Konsultföretag - lista guide med konsultbolagVill du veta vilket konsultföretag som har högst marginal? Eller vilket konsultbolag som växte mest? Vi på Cinode har sammanställt konsultbolagens senaste årsredovisningar. Jämför ditt konsultföretag med hundratals andra. (Tidigare;Konsultkollen 2016 , Konsultkollen 2015 samt Konsultkollen 2014.)

Att 2016 var ett bra konsultår är ingen tvekan. 4 av 5 svenska konsultbolag växte under förra året. Över hälften av bolagen växte med över 10 procent. Rörelsemarginalerna steg också betydligt, från i snitt 6,2 till 6,9 procent.

Klicka på rubrikerna för att sortera konsultbolagen efter respektive kategori. Observera att vissa konsultföretag har brutna räkenskapsår. Många har även andra verksamheter vid sidan om. Siffrorna är från de svenska konsultföretagens bokslut. Detta innebär att utländska dotterbolag ingår hos några av bolagen.

 KonsultbolagÅrOms ändringOms 2016Oms 2015Rresultat 2016Rresultat 2015Rmarginal % 2016Rmarginal % 2015Medarbetare förändringMedarbetare 2016Medarbetare 2015
Atea199212,51206010716272,8223,52,32,17,220761937
ÅF196811,8110709905964,0839,08,78,522,591337453
IBM Sverige1928-10,268597637148,051,52,20,7-6,516681784
Sweco199745,116531113891249,0681,07,66,043,81465310188
CGI Sverige1969-3,253765552602,9355,911,26,4-10,336974122
Tieto Sverige19492,454345308----8,026902490
Evry Sverige1984-5,432453430 3052329,46,8-8,317781939
Fujitsu19717,327752586-134,3-116,5-4,8-4,5-18,7667820
WSP Sverige195225,441253290242,2237,15,97,254,343912846
Semcon19976,01756165795585,43,53,320441979
CapGemini196420,134732891155,1167,34,55,84,011851139
Proact IT Group19944,329222802137,2113,54,74,18,1723669
Knowit19908,824262230201,0135,18,36,13,618671802
Cygate AB19979,52781253999,5140,93,65,58,6773712
Eitech1993-11,019392178-24,513,6-1,30,6-0,411081112
Pulsen AB198516,822791952-13,713,6-0,60,713,6787693
Accenture AB200121,029222414181,4195,46,28,112,1918819
Ramböll Sverige197010,919271738136,6128,27,17,47,814271324
Combitech19828,2182516121441037,96,925,018101448
BCG AB199422,822531835217,394,29,65,111,3511459
Rejlers198924,82341187627,671,01,23,88,119391793
Addnode198712,921951944113,7125,95,26,515,411601005
Acando19864,222102120210,0167,99,57,9-0,717211733
Sigma198930,128782212166,6108,75,84,911,927852488
HiQ199610,016591508207,9182,912,512,17,113611270
Tyréns197711,11816163583,058,94,63,611,915351372
Sogeti Sverige20027,814431339120,5118,08,48,8-6,69951065
Cybercom Sweden19975,396591640,112,14,21,3-1,2741750
Tata Consultancy Sverige199831,926231988217,0122,28,36,1-23,485111
Cowi AB198015,11190103432,7-4,82,7-0,510,41068967
Alten Sverige199111,099689767,842,56,84,74,311571109
CSC Sverige1994-2,2802820-195,7-34,9-24,4-4,3-10,6423473
Inspecta Sweden AB1975-1,571672712,339,71,75,55,2673640
Prevas1984-0,9697703-7,3-17,7-1,0-2,5-4,1539562
BTS Group19996,111081044111,7109,516,010,514,2498436
Advania198211,073466142,537,15,85,68,8283260
AddPro200014,325522329,620,811,69,313,6134118
Softronic19842,161560441,538,36,76,33,8458476
Netlight199923,7924747245,9225,226,630,219,7855714
McKinsey & Company AB20053,9484466144,0139,229,829,91,5199196
InfoCare Service AB1997-19,6344428-3,8-24,5-1,1-5,7-25,4326437
Projektengagemang198821,7833684032,304,751,0992657
Etteplan19953,040839618,313,24,53,30,2410409
Avega20001,142842338,032,88,97,6-9,1321353
Norconsult199018,553244920,912,93,92,923,9554447
Dassault Systems1992--459-13,7-3,0--100
Unisys1982-13,11862148,4-0,44,5-0,2-44,45090
Knightec20029,345841939,036,98,58,814,8474413
Altran Sverige19978,653349129,322,95,54,71,2503497
Pöyry Sweden AB19847,1528493-1,0-15,2-0,2-3,14,4478458
Bjerking198925,244235335,728,08,17,921,2332274
Business Wellness Group200218,443837067,055,415,315,011,9301269
Avalon Innovation19920,33123114,03,21,31,0-0,8240242
CAG Group198719,434428823,216,06,75,616,6239205
Kentor IT AB19868,331228812,913,84,14,88,2250231
Stretch20026,523021626,717,511,68,1-0,6154155
Atkins Sverige200113,624221310,92,74,51,34,3193185
B3IT201027,748938338,733,17,98,719,9331276
Valtech19908,632730129,834,49,111,48,4233215
Sylog200227,339230827,616,87,05,446,3234160
Omegapoint200033,931223334,020,810,98,87,1197184
Consid200022,440533133,330,38,29,236,5262192
Affecto Sweden20036,518117015,66,78,63,9-9,6104115
Berotec200125,32331864,71,22,00,6--
XLENT AB199030,634626577,344,822,316,913,5227200
Viati Konsult20062,421721223,423,510,811,05,6132125
Extenda198211,92452191,0-26,00,4-11,92,4169165
Consat19898,82352168,511,53,65,32,2188184
Bolero198916,821618511,711,85,46,4-11,38697
Jayway20057,816515313,16,37,94,10,7143142
Claremont200316,726522734,731,413,113,816,9208178
Infotiv199811,316815110,75,86,43,8-3,8150156
Forefront200846,329720312,26,54,13,259,4228143
Sopra Steria1971-102--23,9----75
Nethouse Sverige199945,52271562,18,40,95,42,8145141
Triona19982,914113712,85,59,14,0-0,8117118
Wise Group200513,070662643,334,96,15,611,1658592
System Verification200212,31281147,46,55,85,73,4122118
FS Dynamics20039,01581456,84,94,33,44,5161154
i3tex199923,11651343,22,21,91,613,2180159
Tritech2011-6,310411110,05,39,64,8-7,78491
EDAG Engineering1959-23,95471-4,70,8-8,70,0-19,67492
Webstep AB2007-13,38598-15,28,1-17,98,3-23,36686
AddQ200613,011310011,16,19,86,12,29189
PA Consulting Group198420,01261053,1-2,22,5-2,155,06240
ELITS2000-9,41151272,917,32,513,60,0118118
Qamcom200014,019517110,44,65,32,76,6129121
byBrick20041,196954,28,24,48,6-8,06975
One Agency20086,41331256,38,54,76,843,56646
Capacent2002-7,61221328,011,86,68,9-3,77982
Konsultbolag1200420,41129310,04,68,94,9-12,68395
Frontit198819,515913314,18,88,96,628140109
NetRelations20000,01031033,75,43,65,2-6,26165
Merit Consulting Sverige2006--97-6,0-6,2--51
Tactel1995-94-9,5---75-
tretton37200924,4102828,83,18,63,818,010589
Cygni200640,01198522,411,818,813,913,66759
Segula Technologies198466,2123744,1-2,63,3-3,520,0120100
Level21200814,348425,4-1,711,3-4,03,82726
Dynabyte1995-3,163652,72,04,33,1-6,57277
Cinteros200521,01271055,88,74,68,335,510376
Millnet BI200820,066559,85,514,810,0-10,02730
Headlight20019,073676,56,88,910,13,55957
Xperta200145,058402,80,34,80,85,93634
Active Solutions199817,055476,33,111,56,65,73735
Visab198225,649397,52,315,35,9-7,12628
Business Vision19995,141393,62,58,86,4-8,13437
Bouvet Sverige199396,310654-3,0-7,0-2,8-13,073,19052
TrueSec200537,544323,90,98,92,8-7,71213
Lanteam Consulting2000--91-4,0-4,40,04040
Elicit AB199922,754445,52,210,2512,55448
Beamon People201010,1978813,717,614,220,030,88565
ip-solutions1999-20,531390,2-0,10,6-0,3-26,72230
DQ Consulting20070,035350,60,91,72,6-2,93334
Northstream199818,955467,54,613,710,020,02420
Solver20061,534343,60,910,62,60,02424
Briab200226,562493,15,35,010,834,15944
Citerus19986,135334,82,813,78,510,33229
Envoke IT2004-13,326301,82,46,98-13,61922
NAB Solutions200133,352396,25,211,913,340,04230
Chas200711,379719,86,112,48,616,46455
Advanze Consulting20103,827263,02,911,111,10,02121
Tedsys20064,623221,00,04,20,00,03030
Codemill20087,429270,60,32,11,10,03434
Kaj632010-6,714151,81,712,911,30,01414
Xenit200836,034253,21,59,4623,52117
Infozone Sverige200623,353434,02,07,54,730,83426
Polar Cape20093,629284,84,016,614,30,02525
Technogarden198625,793744,10,64,40,113,810794
Svensk Konstruktionstjänst200235,465484,50,76,91,521,43428
Giraff200429,040314,74,311,813,914,83127
Objektfabriken1998-14,641481,43,43,47,2-5,73335
Redpill Linpro200315,02151870,4-0,20,2-0,1-1,6122124
egbs consulting20070,037372,11,75,74,620,03025
Vaimo200657,7112713,41,43,04,66,78075
Devcore20006,135338,07,022,921,26,93129
Callista Enterprise2000-8,5971069,87,210,16,86,93129
Biolit200879,3104587,64,17,37,120,03025
Squeed201014,340354,53,411,39,710,54238
Solid Beans201073,326151,90,77,34,760,02415
Findwise200428,6997713,11,813,22,314,58776
Softhouse199616,12161861,63,90,72,121,4210173
Ecru Consulting20066,962585,66,19,010,513,94136
Kontract IS Services2006-26,550685,311,110,616,30,03535
Qurit201113,625223,23,512,815,915,82219
Waymark200718,239335,44,513,813,713,62522
Attollo200725,8786215,712,520,120,212,53632
ESSIQ200522,814011410,56,87,56,014,4175153
Ascend201452,9523413,011,125,032,873,32615
Cupole Consulting201011,01019115,313,715,115,19,65752
Golder Associates198812,52071848,71,64,20,91,7120118
Sentensia20000,037374,53,212,28,6-4,52122
Lemontree2003-28,37199-0,22,30,32,3-37,14470
Influence200737,862454,30,96,92,141,73424
MER Consulting198511,558527,75,313,310,417,14135
Ricoh Sverige1983-2,11575160817,517,81,11,1-4,7588617
Enfo Sverige199927,6402315-29,5-22,2-7,3-7,08,6502462
inUse20128,6888112,17,013,88,59,38275
Entea20124,225242,31,89,27,220,01815
Trivector19887,2104977,78,47,48,73,97976
PWNY201238,51813-0,50,6-2,84,757,12214
SNC-Lavalin1999-0,5208209-0,45,7-0,22,7-0,6163164
Human IT-konsult199716,6112963,90,53,50,53,6115111
Itero2002-4,345472,83,46,27,39,13633
Aptitud201214,332282,12,56,68,918,53227
IT-huset199747,928719420,512,07,16,28,27973
Rumbline20074,888845,04,85,75,7---
Ekan Management1985-56-2,0-3,6--41
Castra Group2014-49----56,08051
Hifab19477,04754448,8-39,91,9-8,9-17,9320390
Forsen projekt19976,227325728,86,710,52,6-8,1170185
3Gamma Sverige201214,778684,811,46,216,815,95144
R2Meton199631,596736,00,16,30,2-1,66162
Precio Fishbone19890,019119115,015,07,97,913,1207183
Ferrologic2000--94-14,7-15,6--66
Nitro Consult1969-3,096993,313,73,413,81,56968
Regent2014--32-2,7-8,3--22
Playground200833,340308,15,220,317,544,42618
Acino200619,831262,81,49,05,610,04440
Edument201075,719112,11,211,63,283,32212
Donald Davies & Partner20004,59389-0,50,8-0,50,9---
HCL1998-19,568284746346,74,0-21,3118150
SecureLink20001,863262120,330,93,25,0-29,0184259
Tele Computing1998-8,249353753,847,610,98,9-7,7251272
Axians2000-29,13434841,322,70,44,7-10,7274307
Kvadrat200714,637732910,66,82,82,1---
EG Sverige19721,9266261-174,2-6,41,611,6193173
Cognizant200532,722717121,520,79,512,112,56356
Seavus2000--165-8,0-4,8---
Ida Infront19982,512211916,316,213,413,6-4,46568
GDM Konsult199718,71271072,12,31,72,116,811195
Meritmind200019,932026732,223,410,18,815,0161140
Qvartz200619,116814118,815,111,210,78,33936
Arthur D. Little1989-13,01201387,38,16,15,95,55855
Actea Consulting2000-1,187881,57,01,78,00,06161
Canea199828,29171153,216,54,514,56355
Lynx Eye1999-5,354570,24,90,48,60,03838
Triathlon200011,160543,73,56,26,55,85552
ELU Konsult19882,627526825,725,19,39,46,1174164
Projektbyrån19952,814714317,520,611,914,41,28786
Combine200210,077705,74,97,47,010,29788
Engineeringpartner2007-5,811312013,611,812,09,8-8,7115126
Globalmouth199944,426181,8-3,46,9-18,938,51813
SkyeConsulting200784,046253,61,07,84,022,22218
Agio2003-8,5798610,49,913,211,59,65752
iStone20003,1793769-16,9-23,3-2,1-3,06,0614579
Moment200120,858483,83,56,67,3-10,32629
CoreChange201378,476435,23,96,99,2105,04120
Endeavor2013100,826132,82,111,016,560,01610
Additude201027,178628,9-11,4-43,47653
Inspiro20004,7454313,312,529,629,14,22524

Källa: allabolag.se, i några fall har vi istället tittat på publicerade årsredovisningar på bolagets webbsida.

Saknar du något konsultbolag (minst 15 medarbetare)? Eller hittar du felaktigheter? Maila då till mattias.loxi@cinode.com, så rättar jag till det.

Medel- och medianvärden för konsultföretag

Från listan av konsultbolag ovan har vi även tagit ut median- och medelvärden från varje kolumn.

KonsultbolagOmsättning förändringOmsättning 2016Rörelseresultat 2016Rörelsemarginal % 2016Rörelsemarginal % 2015Medarbetare förändringMedarbetare 2016
Medelbolaget13,177142,96,96,28,8481
Medianbolaget11,01628,76,95,96,9115

Konsultmäklarna fortsätter att växa

Konsultmäklarna fortsätter att ta marknadsandelar på den svenska konsultmarknaden. Och både eWork och Zero Chaos växte med nästan 25 procent under året.

 KonsultbolagÅrOms ändringOms 2016Oms 2015Rresultat 2016Rresultat 2015Rmarginal % 2016Rmarginal % 2015Medarbetare förändringMedarbetare 2016Medarbetare 2015
eWork200024,67595608992,978,41,21,321,0213176
Zero Chaos200123,46615536267,441,81,00,85,55855

Kvartalsrapporter för börsnoterade konsultbolag

Är du intresserad av de senaste kvartalssiffrorna? Ta i sådana fall del av länkarna nedan;

2017 Konsultbranschen på högvarv (Infographic)

2016 Kanonår för konsultbranschen [INFOGRAPHIC]
Q3 2016: Fortsatt stark efterfrågan i konsultbranschen
Q2 2016: Full fart i konsultbranschen
Q1 2016: Konsultbolagen växer på het marknad

Gör som 3800 andra konsulter i Sverige!

Konsultnyheter

Gör som över 3800 konsulter och konsultchefer - prenumerera på Sveriges bästa nyhetsbrev om konsultbranschen. Varje söndag får du de viktigaste nyheterna, artiklarna och rapporterna om konsultbranschen.