Konsultkollen 2014

konsultlistaVill du veta vilket konsultföretag som har högst marginal? Eller vilket bolag som växte mest under 2013? Vi på Cinode har sammanställt bolagens senaste årsredovisningar. Jämför ditt företag med hundratals andra.

!Nu har vi lanserat Konsultkollen 2015!

Klicka på rubrikerna för att sortera bolagen efter respektive kategori. Observera att vissa bolag har brutna räkenskapsår. Många har även andra verksamheter vid sidan om. Siffrorna är från de svenska företagens bokslut. Detta innebär att utländska dotterbolag ingår hos några av bolag. 

 KonsultbolagÅrOms ändringOms 2013Oms 2012Rresultat 2013Rresultat 2012Rmarginal % 2013Rmarginal % 2012Medarbetare förändringMedarbetare 2013Medarbetare 2012
Atea199213,68740769170,9143,00,81,91,618831852
ÅF196843,884865796722,54818,58,338,666664808
IBM Sverige19283,182258054513,0278,26,23,5-14,323412732
Sweco19979,382007516560,7659,36,88,88,379477336
CGI IT-konsulter196958,859663757321,0-705,45,3-18,8-11,745215119
Tieto Sweden AB1949-1,750265318127,3-49,52,5-0,9-8,727232984
Evry Sverige1984-0,6372137362412636,57,10,123082305
Fujitsu1971-5,630833263-336,4-321,1-10,9-9,8-1141-
WSP Sverige19529,027002678263,5221,59,88,312,423762347
Semcon1997-2,425082571124,8191,75,07,5-0,628742891
CapGemini1964-0,12465243262,959,92,62,518,113121111
Proact IT Group1994-5,22304243354,070,62,32,9-1,6649660
Knowit19902,21973193192,9116,84,76,02,016811648
Cygate AB19977,217541636139,0116,47,97,19,3540494
Goodtech Projects & Services199311,41743156664,426,83,71,75,9969915
Pulsen AB198524,117391398-45,0-30,3-2,6-2,263,3665407
Accenture AB2001-7,81710185423,465,41,33,52,5746728
Ramböll Sverige19707,215751473125,495,78,06,5-33,08921271
Combitech198213,815461359128,9119,98,38,810,812901164
BCG AB1994-0,11527152889,4128,65,98,48,6417384
Rejlers198910,11465133366,079,44,56,07,615371429
Addnode19875,81464137985,9117,75,98,58,6859791
Acando1986-7,11442155065,7113,84,67,30,510701065
Sigma1989-3,513231373-83,725,1-6,31,87,115011401
HiQ1996-5,413051380138,9180,710,613,10,212021200
Tyréns19772,61265123253,072,64,25,99,011691072
Sogeti Sverige2002-2,71258129390,5134,57,210,4-0,411201125
Cybercom Group1997-11,01195133960,2-11,45,0-0,9-13,111891368
Tata Consultancy Sverige199828,4114689273,252,26,45,983,38848
Cowi AB19802,699488361,759,56,26,78,5845779
Alten Sverige199122,790373771,786,17,911,722,41054861
Grontmij AB1998-2,085787716,415,61,91,8-4,0702731
CSC Sverige1994-9,5759837-200,8-129,0-26,5-15,4-7,2606653
Connecta2001-11,372481622,555,73,16,8-5,1752790
Inspecta Sweden AB19753,370167732,456,14,68,3-0,2660661
Prevas19846,5696647-10,62,7-1,50,49,2580531
BTS Group1999-10,768877069,897,410,112,63,0376365
Advania1982-4,35926198,813,81,52,20,7284282
AddPro20008,656051627,737,74,97,39,6252230
Softronic19846,855251733,934,56,16,76,5476447
Netlight199919,7486406150,8125,031,030,825,3490391
McKinsey & Company AB20053,5479462156,0149,232,632,3-4,5211221
InfoCare Service AB1997-9,0469515-6,4-20,2-1,4-3,9-4,2543567
Projektengagemang198814,344238736,836,28,39,410,0364331
Telecomputing19988,14263949,74,82,31,2-7,6291315
Etteplan19954,9407388-4,45,0-1,11,3-2,1424433
Avega20000,040340323,620,15,95,00,8361358
Norconsult19906,73723544,13,51,11,03,1331321
Dassault Systems19927,63333097,713,62,34,412,17466
Unisys198240,632623246,515,614,26,7-5,7100106
Knightec20024,932330827,626,78,58,79,1325298
Altran Sverige1997-308-23,2-7,5--255-
Pöyry Sweden AB1984-15,62903438,49,22,92,7-6,1263280
Bjerking19899,328426017,015,66,06,08,7250230
Frontwalker19955,92632476,312,72,45,12,9104101
Business Wellness Group20023,026125431,436,412,014,35,6225213
Avalon Innovation1992-3,5247256-1,612,4-0,64,81,5207204
CAG Group19872,12462417,411,13,04,63,3186180
Kentor IT AB19860,524525311,617,84,77,00,4209208
Stretch200233,823517312,49,75,35,611,4137123
Atkins Sverige2001-1,12352389,411,64,04,94,5161154
B3IT Management20107,52282125,016,82,27,925,4224167
Valtech199015,022719724,414,610,77,46,5162139
Sylog2002-8,92262499,69,94,24,01,18988
Orbion Consulting AB2009-10,321523919,432,29,013,5-14,9189222
Omegapoint20008,721319615,410,17,25,26,3187176
Enfo Zippers200019,7212177-10,0-23,5-4,7-13,39,2166152
Consid200028,320415929,720,514,612,937,813598
Affecto Sweden2003-4,1201211-1,6-8,1-0,7-3,8-3,4141146
Berotec200110,71961774,42,82,31,6---
XLENT AB199016,519416617,79,19,15,521,5158130
Viati Konsult200624,618915216,314,58,99,629,212196
Extenda19824,818117510,29,25,65,35,8145137
Consat1989-8,81741918,510,94,85,71,7182179
Enfo Zystems19996,616915816,86,79,94,25,4118112
Bolero19893,016716311,610,76,96,626,06350
Jayway200523,715112212,8-8,98,5-7,3-2,7143147
Claremont200330,015011516,510,811,09,439,811683
Infotiv19985,61491417,15,94,84,26,0160151
Forefront Consulting Group200819,71491252,6-1,51,8-0,623,211795
Steria1971-26,3148201-13,5-1,2-9,1-0,1-15,096113
Nethouse Sverige19997,01461377,88,15,35,98,1133123
Triona1998-9,51421570,212,10,17,71,6131129
Wise IT20012,31421391,2-0,80,9-0,6-3,8176183
System Verification2002-4,51371437,76,85,64,82,6155151
FS Dynamics20038,61371279,92,67,22,07,5144134
i3tex1999-24,71171550,9-4,50,8-2,9-19,0158195
Tritech201110,6107965,16,64,86,810,410696
Rücker Nord19594,110510114,514,913,814,811,310897
Webstep AB2007-105-10,5-10-80-
AddQ200714,097851,94,1 2,04,920,09075
PA Consulting Group1984-16,3971166,221,86,318,817,36152
ELITS200020,0968018,115,618,919,520,58873
Qamcom200042,295673,9-0,94,21,527,37055
byBrick20044,686826,89,77,911,812,56356
One Agency200824,486692,63,13,14,535,71914
Capacent2002-18,383102-4,70,8-5,70,7-1,47273
Konsultbolag120041,082811,73,12,03,81,19392
Frontit19889,880720,30,20,40,318,37160
NetRelations200020,178653,96,85,010,510,36458
e-man200011,577695,24,26,86,114,37263
Merit Consulting Sverige2006-21,772930,40,10,10,0-26,24561
Tactel199514,069608,88,712,814,54,07976
tretton37200947,165452,43,73,68,238,36547
Cygni200626,0594710,59,017,819,114,34035
Segula Technologies1984-15,75970-0,34,3-0,46,13,78184
Level212008-14,355645,815,410,624,010,03330
Dynabyte19953,753512,50,64,71,37,67166
Cinteros200525,052416,20,611,91,411,14036
Millnet BI20082,851,049,67,69,014,918,118,53227
Headlight2001-6,948510,40,10,90,2-3,65355
Xperta2001-1,145455,24,111,69,03,23231
Active Solutions199810,843392,52,15,75,412,13733
Visab1982-6,742450,00,50,01,1-10,53438
Business Vision1999-14,14046-0,71,9-0,24,1-9,03842
Bouvet Sverige199315,34034-0,5-4,1-1,1-11,814,23228
TrueSec200511,139350,80,92,02,6-5,91617
Lanteam Consulting200033,439291,40,63,70,264,72817
Elicit AB1999-1,036363,23,38,99,3-4,93941
Beamon People201011,735322,21,46,24,331,03829
ip-solutions1999-6,935380,60,71,81,7-14,33035
DQ Consulting200713,433303,92,011,56,77,13028
Northstream1998-5,733350,64,51,912,812,51816
Solver200615,631272,30,27,30,614,32421
Briab200235,530225,23,217,614,625,02520
Citerus199816,229251,22,04,18,042,93021
Envoke IT2004-6,828303,94,214,114,05,02120
NAB Solutions200113,828253,02,610,910,715,02320
Chas20079,427254,35,016,22031,03829
Advanze Consulting201026,020161,90,39,82,05,61918
Tedsys20063,318170,10,20,31,44,02625
Codemill2008-7,918191,1-0,26,0-0,18,32624
Kaj63201016,713110,40,23,32,130,81713
HotSwap AB2000-3,2101104-2,51,9-2,51,83,9107103
Xenit200828,119150,50,12,90,625,01512
Infozone Sverige2006-12,540460,00,10,00,3-9,13033
Polar Cape200920,624203,43,714,318,811,12018
Technogarden19861,61091085,26,24,75,713,8124109
Svensk Konstruktionstjänst2002-48,431590,35,80,99,87,12628
Solid Beans2010-4,7816170,10,50,73,0-19,01721

Källa: allabolag.se, i några fall har vi istället tittat på publicerade årsredovisningar på bolagets webbsida.

Saknar du något bolag (minst 15 medarbetare)? Eller hittar du felaktigheter? Maila då till mattias.loxi@cinode.com, så rättar jag till det.

Medel- och medianvärden

Från listan ovan har vi även tagit ut median- och medelvärden från varje kolumn.

KonsultbolagOmsättning förändringOmsättning 2013Rörelseresultat 2013Rörelsemarginal % 2013Rörelsemarginal % 2012Medarbetare förändringMedarbetare 2013
Medianbolaget4,82288,85,05,456,8164
Medelbolaget5,187840,15,35,644,3580

Kvartalsrapporter för de börsnoterade konsultbolagen

Är du intresserad av de senaste kvartalssiffrorna? Ta i sådana fall del av länkarna nedan;
Q4 2013 – Väsentliga personalminskningar och lägre marginaler
Q1 2014 – Ökade marginaler för konsultbolagen under Q1
Q2 2014 – Sjunkande rörelsemarginaler under Q2
Q3 2014 – IT-konsultbolagen har fått upp farten under Q3

Sveriges populäraste nyhetsbrev för konsulter

Gör som över 5000 konsulter och konsultchefer - prenumerera på Sveriges bästa nyhetsbrev om konsultbranschen. Varje söndag får du de viktigaste nyheterna, artiklarna och rapporterna om konsultbranschen.