Konsultkollen 2015

konsultlistaVill du veta vilket konsultföretag som har högst marginal? Eller vilket bolag som växte mest under 2014? Vi på Cinode har sammanställt bolagens senaste årsredovisningar. Jämför ditt företag med hundratals andra. (För Konsultkollen 2014 – klicka här.)

Konsultkollen 2016 finns nu!

Klicka på rubrikerna för att sortera bolagen efter respektive kategori. Observera att vissa bolag har brutna räkenskapsår. Många har även andra verksamheter vid sidan om. Siffrorna är från de svenska företagens bokslut. Detta innebär att utländska dotterbolag ingår hos några av bolag. 

 KonsultbolagÅrOms ändringOms 2014Oms 2013Rresultat 2014Rresultat 2013Rmarginal % 2014Rmarginal % 2013Medarbetare förändringMedarbetare 2014Medarbetare 2013
Atea199210,396988740185,570,91,90,8-1,718511883
ÅF19685,688378486756,3722,58,68,53,368876666
IBM Sverige19280,483268225412,0513,05,06,2-14,119922341
Sweco199712,492148200761,6560,78,36,820,095357947
CGI Sverige1969-5652-336,4-6,0--4160-
Tieto Sweden AB19493,251775026225,8127,34,42,5-10,424392723
Evry Sverige19841,6378137212772417,36,5-3,822192308
Fujitsu1971-9,327833083-265,2-336,4-9,5-10,9-11,010151141
WSP Sverige19524,828312700261,0263,59,29,85,825062376
Semcon19978,727262508102,4124,83,85,00,528872874
CapGemini19641,92411246567,562,92,32,6-6,112321312
Proact IT Group19940,92325230584,954,03,72,3-0,5646649
Knowit19902,92031197397,792,94,84,73,317371681
Cygate AB199714,820141754103,3139,05,17,914,0613540
Goodtech Projects & Services1993-4,416661743-10,764,4-0,63,711,61083969
Pulsen AB19856,618161739-16,4-45,0-0,9-2,67,1712665
Accenture AB200114,71961171096,923,44,91,30,0746746
Ramböll Sverige19702,516141575133,4125,48,38,044,21286892
Combitech1982-0,31552154694,6128,96,18,33,313321290
BCG AB199413,417341527228,189,413,25,92,2426417
Rejlers198916,81712146548,666,02,84,51016901537
Addnode198710,716631464128,585,97,75,93,6890859
Acando198629,11860144242,765,72,34,628,713771070
Sigma198922,61620132310,5-83,70,6-6,333,620051501
HiQ19965,713791305147,4138,910,710,62,912371202
Tyréns197712,91426126550,153,03,54,26,912501169
Sogeti Sverige20023,813061258104,590,58,07,2-2,310941120
Cybercom Group19976,51263119565,860,25,25,02,812221189
Tata Consultancy Sverige199837,116121146110,473,26,86,425,011088
Cowi AB1980-1,09849943,061,70,36,20,8852845
Alten Sverige19913,693990367,071,77,27,96,611241054
Grontmij AB1998-12,974785725,016,43,31,9-3,4678702
CSC Sverige199414,48667595,3-200,80,6-26,5-9,1551606
Inspecta Sweden AB1975-1,369070149,432,47,24,6-1,8648660
Prevas19845,672669616,2-10,62,2-1,5-1,6571580
BTS Group199913,578168882,469,810,610,12,1384376
Advania19821,760259214,28,82,41,5-6,3266284
Softronic1984-2,354255225,133,94,66,11,3482476
Netlight199919,4581486158,3150,827,331,022,2599490
McKinsey & Company AB2005-6,8446479132,7156,029,832,6-3,3204211
InfoCare Service AB19973,7486469-5,5-6,4-1,1-1,4-10,7484543
Projektengagemang198838,761344242,636,86,98,334,6490364
Telecomputing19986,645542617,59,73,82,3-6,2273291
Etteplan1995-1,54014074,7-4,41,2-1,1-2,4414424
Avega20001,841040327,023,66,65,90,8364361
Norconsult19905,93953722,54,10,61,10,9334331
Dassault Systems199226,043434613,012,53,03,621,59679
Unisys1982-34,2215326-12,846,5-6,014,2-4,096100
Knightec20029,635432322,027,66,28,510,2358325
Altran Sverige19974,832930818,523,25,67,52,0260255
Pöyry Sweden AB1984-538--16,9--3,2--434-
Bjerking19898,930928417,417,05,66,01,6254250
Frontwalker1995-16,2222263-6,86,3-3,12,442,3148104
Business Wellness Group200215,230126138,631,412,812,08,0243225
Avalon Innovation199213,22802477,0-1,62,5-0,614,0236207
CAG Group19879,82712466,77,42,53,08,6202186
Kentor IT AB19861,824824513,311,65,44,71,9213209
Stretch2002-15,72002354,912,42,55,314,6157137
Atkins Sverige2001-0,62392369,89,44,14,05,6170161
B3IT201036,531122820,35,06,52,212,1251224
Valtech19908,924722732,624,413,210,711,1180162
Sylog200210,72512269,39,63,74,2-2,28789
Orbion Consulting AB2009-6,520121518,919,49,49,0-22,2147189
Omegapoint20009,021319615,410,17,25,26,3187176
Enfo Zippers2000-40,9125212-17,6-10,0-14,1-4,7-45,291166
Consid200032,226920427,929,710,414,617,8159135
Affecto Sweden2003-9,01822013,0-1,61,6-0,7-3,5136141
Berotec2001-8,31801960,74,40,42,3---
XLENT AB199016,522819434,017,714,99,17,0169158
Viati Konsult200624,618915216,314,58,99,629,212196
Extenda19826,01921817,910,24,15,62,8149145
Consat198940,924617518,68,57,64,80,0182182
Enfo Zystems19997,818216911,416,86,39,98,5128118
Bolero19892,916716311,610,76,96,626,06350
Jayway2005-2,31481513,712,82,58,50,7144143
Claremont200323,918515021,016,511,411,031,0152116
Infotiv19983,41541496,77,14,44,81,9163160
Forefront Consulting Group20088,01611503,62,62,21,88,5127117
Steria1971-5,81521485,3-13,53,5-9,1-11,58596
Nethouse Sverige19997,01461377,88,15,35,98,1133123
Triona1998-1,01411423,40,22,40,1-6,9122131
Wise IT200110,91291163,21,22,41,0-6,3165176
System Verification2002-8,21261376,07,74,85,6-17,4128155
FS Dynamics20038,61371279,92,67,22,07,5144134
i3tex19993,51211172,30,91,90,8-7,6146158
Tritech2011-15,690107-5,25,1-5,84,8-15,190106
EDAG Engineering195920,085713,2-0,33,8-0,4-2,28890
Webstep AB20072,71081059,910,59,210-12,57080
AddQ2007-7,191976,51,97,1 2,0-13,37890
PA Consulting Group19848,610597-10,86,2-10,26,3-6,65761
ELITS200015,01119617,318,115,618,913,610088
Qamcom200018,6113952,53,92,24,220,08470
byBrick20042,590868,16,89,07,94,86663
One Agency200821,3104865,02,64,83,173,73319
Capacent200240,6117838,6-4,77,4-5,75,67672
Konsultbolag120041,082811,73,12,03,81,19392
Frontit198829,2103806,10,35,90,423,98871
NetRelations200026,899786,73,96,85,018,87664
e-man20009,184772,65,23,16,812,58172
Merit Consulting Sverige20069,780722,40,43,00,1-2,24445
Tactel1995-2,867697,18,810,612,8-2,57779
tretton37200913,073652,12,42,93,620,07865
Cygni200628,8765912,710,516,717,817,54740
Segula Technologies19841,86059-0,9-0,3-1,5-0,42,58381
Level2120081,456555,45,89,610,60,03333
Dynabyte19957,357530,82,51,84,72,87371
Cinteros200540,973526,36,28,611,935,05440
Millnet BI20085,354514,27,67,814,96,33432
Headlight200110,653483,90,47,40,9-7,54953
Xperta2001-8,243450,35,20,711,66,33432
Active Solutions199811,148435,02,510,45,70,03737
Visab1982-0,541422,10,05,10,0-2,93334
Business Vision1999-7,837401,4-0,73,8-0,2-7,93538
Bouvet Sverige19934,24140-6,2-0,5-15,1-1,150,04832
TrueSec2005-22,730390,70,82,32,00,01616
Lanteam Consulting2000109,381393,11,43,83,717,93328
Elicit AB199921,343365,23,212,18,910,34339
Beamon People201062,858357,02,212,36,244,75538
ip-solutions19990,236360,70,61,91,80,03030
DQ Consulting20071,33433-0,33,9-0,911,56,73230
Northstream199811,838333,50,69,21,9-5,61718
Solver20064,833312,12,36,47,30,02424
Briab200213,934304,35,212,617,612,02825
Citerus199827,437293,61,29,74,126,73830
Envoke IT2004-6,828303,94,214,114,05,02120
NAB Solutions200115,432283,23,010,010,917,42723
Chas200763,644274,44,310,016,228,94938
Advanze Consulting201011,122202,01,99,19,810,52119
Tedsys20063,318170,10,20,31,44,02625
Codemill200828,324180,21,10,86,019,23126
Kaj6320104,713130,90,46,93,30,01717
HotSwap AB2000-15,386101-1,4-2,5-1,6-2,5-10,396107
Xenit200815,722190,30,51,42,920,01815
Infozone Sverige2006-0,940400,40,01,00,03,33130
Polar Cape200919,328244,63,416,514,35,02120
Technogarden1986-13,994109-3,05,2-3,24,7-7,3115124
Svensk Konstruktionstjänst200235,744316,00,314,40,97,72826
Giraff20040,331314,33,514,011,68,02725
Objektfabriken1998-17,048583,41,77,22,9-12,53540
Redpill Linpro2003-10,0194215-12,5-12,1-6,4-5,6-14,2145169
egbs consulting20075,532310,90,02,70,0-9,13033
Vaimo200651,774447,63,210,76,968,27444
Devcore200025,229237,86,427,227,98,72523
Callista Enterprise200050,2865710,47,412,113,0-3,32930
Biolit200817,951433,33,26,57,423,52117
Squeed20109,133301,10,63,52,53,13332
Solid Beans2010-7,615160,80,15,70,7-17,61417
Findwise2004-74-1,3-1,7--74-
Softhouse199617,31771517,010,64,07,112,1148132
Ecru Consulting200616,461535,35,08,69,512,53632
Kontract IS Services200679,755318,75,415,817,526,12923
Qurit201124,117142,01,111,87,76,71615
Waymark200716,328244,00,314,41,39,52321
Attollo200745,843309,15,521,218,742,93021
ESSIQ200537,189668,24,89,27,221,911796
Ascend2014---------
Rumbline Consulting200711,385763,83,34,54,3
Cupole Consulting201012,8918113,711,415,114,220,95243
Golder Associates19887,41751634,89,52,85,83,3124120
Sentensia2000-6,637403,14,88,411,915,82219
Lemontree2003-24,8100133-13,26,4-13,14,8-2,9100103

Källa: allabolag.se, i några fall har vi istället tittat på publicerade årsredovisningar på bolagets webbsida.

Saknar du något bolag (minst 15 medarbetare)? Eller hittar du felaktigheter? Maila då till mattias.loxi@cinode.com, så rättar jag till det.

Medel- och medianvärden

Från listan ovan har vi även tagit ut median- och medelvärden från varje kolumn.

KonsultbolagOmsättning förändringOmsättning 2014Rörelseresultat 2014Rörelsemarginal % 2014Rörelsemarginal % 2013Medarbetare förändringMedarbetare 2014
Medianbolaget8,61806,45,425,252,8135
Medelbolaget5,6581641,45,14,87,1530

Kvartalsrapporter för de börsnoterade konsultbolagen

Är du intresserad av de senaste kvartalssiffrorna? Ta i sådana fall del av länkarna nedan;
Q2 2014 – Sjunkande rörelsemarginaler under Q2
Q3 2014 – IT-konsultbolagen har fått upp farten under Q3
Så gick det för konsultbolagen 2014
Q1: IT-konsultbolagen går starkare men har färre medarbetare

 

 

Sveriges populäraste nyhetsbrev för konsulter

Gör som över 5000 konsulter och konsultchefer - prenumerera på Sveriges bästa nyhetsbrev om konsultbranschen. Varje söndag får du de viktigaste nyheterna, artiklarna och rapporterna om konsultbranschen.